Thursday, July 2, 2015

Ne Var Ne Çok? - 2

Yeni bir Ne Var Ne Çok? yazısından merhaba!

Tam da "tam gaz başladım, böyle devam ederim" derken; hastalandım. Minimum enerjiyle sürdürdüğüm günler boyunca daha Ramazan Geldi’yi yazamadan, Temmuz da çıktı geldi. Hoşgeldiler, sefalar getirdiler. Güzel karşılayabilmeli, güzel değerlendirebilmeli.

Ağrıdan kıvrandığım bir zaman dilimi, doktor kökenli yazar/şair/tv programcısı olan Senai Demirci’nin bir tespitine denk geldim. Acil servislere gelen hastaların ağrısını, özellikle hemen gidermezlermiş. Çünkü o ağrı sayesinde hastalığın asıl kaynağını öğrenebilirlermiş. Halbuki hemen ağrıyı kesip hastayı eve gönderseler, belki de çok önemli bir hastalığın teşhisine engel olacak. İşte dünya ağrısı da bu şekilde aslında. Dünyada çektiğimiz ağrılar; bize ölümlü olduğumuzu hatırlatmak, bugünümüzü değerli kılmak için var. Hani bir laf vardır ya; “neren ağrıyorsa, canın orada”. İnsanız, bu yüzden de sağlığın değerini ancak bozulunca anlayabiliyoruz.

Bu kadar çok “ağrı” üzerine konuştuktan sonra, Ramazan temasından fazla uzaklaşmadan yeni keşfimi takdim edeyim: Ramazan Güzeldir!2009 yılında Ramazan’a özel hazırlanmış, 30 bölümlük mini bir komedi dizisi. İsmine ve temasına bakıp ön yargılı olmamak lazım kesinlikle. Gerçekten güzel bir komedi dizisi. Kadro oldukça güçlü. Senaryo ve yönetmenlikler, Selçuk Aydemir ile Burak Aksak ikilisine ait. Bir nevi, çıraklık eserleri. [Bilmeyenler için ara not; Selçuk Aydemir ile Burak Aksak kuzenler. Ve piyasadaki işlerini gözden geçirince ortak bir mizah kabiliyetine sahip oldukları görülebilir.]

Yine bir mahalle dizisi. Birbirinden orjinal mahalle sakinleri üzerinden Ramazan anlatılmış. Halkın gözünden yanlışıyla, doğrusuyla, batıl inançlarıyla, klişeleriyle ve tabi güzellikleriyle...

Henüz birkaç bölüm izledim. Şunu söyleyebilirim ki; bu dizi, gelecekte imza atacakları yapımlar için başarılı bir pilot uygulama olmuş. Spoiler vermemek adına, direk örnek vermeyeceğim. Ama bu dizide yer alan karakterlerin bir çoğu (hatta aynı isimleri kullanarak), yıllar sonra Leyla ile Mecnun/Kardeş Payı/İşler Güçler’de karşımıza çıkacaklar ;) Adeta, karakterlerini bu dizide test etmişler Selçuk Aydemir ile Burak Aksak. 
Ramazan’dan girdim Adapazarı’ndan çıkayım. Ben oraya kısaca yeşil yer diyorum. Büyük şehirde karmaşa içinde yaşadığımızdan mı bilmiyorum. Senede birkaç haftasonu da olsa orada geçirmek, cidden iyi geliyor bünyeme. Duyularım filan yenileniyor sanki. Yıllar önce çektiğim birkaç fotoğrafı paylaşmak istedim. Daha ne kadar arşivimi sömürmeye devam edeceğim merak ediyorum. Bir ara boynuma makinemi takıp, fotoğrafa çıksam fena olmayacak!


Bu sabah serviste bu yazının içeriğini düşünürken ansızın aklıma gelen bir yazı var. 14 Şubat’ta Deniz Tan’ın Tamamen Atıyorum blogunda okumuştum. Onu da eklesem diye bloguna girdiğimde, yeni bir çocuk kitabının yayınlandığını gördüm. Kitabın yayınlandığı dönem, aynı zamanda anne de olunca duyurusunu yapamamış. Çok güzel iki duygu bir arada! Tebrikler Deniz Hanım. 

Acemi Köpek Balığı, köpek balığı olmayı arzulayan bir küçük balığın hikayesiymiş. Glug, glug... Sizce de çok sevimli değil mi kapağı?

Bahsettiğim yazı ise: http://tamamenatiyorum.com/2015/02/14/kisisel-gelisim/

“Kişisel gelişim kitapları okuyup, bir yerlerde bıraktığımız kendimizi yeniden bulmaya çalıştığımız zamanlardayız şimdi. Mutlu olmayı unutup mutlu olmayı bize hatırlatacak gurular aradığımız… Yaşamın ne olduğunu unutup yaşamı hatırlamak için uğraşlar savurduğumuz. Ne bileyim, basit şeylere prim vermeyip, en önemli şeylerin o basit şeyler olduğunu bize hatırlatsın diye etraflara paralar saçtığımız.”

***

Bir Ne Var Ne Çok’un daha sonuna geldik efenim. Sevgiler, mutluluklar, sağlıklı günler ;)

10 comments:

 1. Afedeee mümkünse son olsun bu ne var ne çok yazısı hatta bi daha yazmaaa , yazma çünkü her zaman yaz ki ne var ne çok demene gerek kalmasın :)
  Blogumda bahsettiğim geniş açılı fotoğraflar burdaymışşşş aaaa :) çok hoşlar insa o ortamın içindeymiş gibi hissediyor oldukça huzur verici ..
  Evet ya artık arşivlerden objektiflere geri dönmek lazım
  Bi de bi de en başta demeliydim biliyorum çok geçmiş olsuun dikkat et havalar bi yağmurlu bi güneşlii

  ReplyDelete
  Replies
  1. Demek beğenilmedi yeni yazı dizim. Ben de böler böler yazarım madem. Yeter ki okurlarım istesin ;)
   Geniş de dar da her açıdan çekmek lazım. Belki böyle arşivleri kurcalarsam, tekrar şevk gelir diyorum, tabi vakit de lazım.
   Çok teşekkürler...

   Delete
 2. Geçmiş olsun komşum. İnşallah kötü bir durum yoktur ? :(( Yeni diziye başlamayacağım şeklinde kaç defa söz verdim kendime. Fakat her seferinde başladım :D Önerdiğin diziye bakacağım yakında. Mariposa'nın dediği gibi, yazılarını bekliyoruz :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkürler komşum. Bu mevsimde üşütünce bünye de afallıyor sanırım, geç toparladım ama iyiyim artık. Bloglara girip biriken yazıları okumaya bile başladım. Dizi tam anlamıyla çerez gibi. Kısa da aynı zamanda. Serviste/otobüste izlemelik ;)

   Delete
 3. Geçmiş olsun. :( Ramazan Güzeldir dışında trt de kurban bayramında yayınlanan 4 bölümlük Kurban dizisi var o da süperdir.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkürler. Geçti gitti bile :)
   Kurban dizisini duymamıştım. O da mı aynı ekibe ait?

   Delete
  2. O dizi Burak Aksak yazmıştı senaryosunu ama çeken bu ekip miydi bilmiyorum ama bayağı iyiydi :)

   Delete
  3. Yine 2009 yılı, yine Burak Aksak&Selçuk Aydemir :)

   Not aldım, Ramazan sonrası izleyim.

   Çok teşekkürler...

   Delete
 4. Öncelikle geçmiş olsun. Eminim geçmiştir artık. :) Ağrıyla ilgili bilgi ilginçti, bilmiyordum. Bir şey daha öğrendim sayenizde. Şu ramazanla ilgili diziyi de hiç duymamıştım. Listeye ekliyorum. Ayrıcaaaa bol yeşilli, huzurlu günleriniz olsun, bi sürü de fotolarınız biriksin diyerekten huzurlarınızdan ayrılırken, bundan kelli takipte olacağımı da beyan ediyorum. Sevgiler, iyi bayramlar... :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hoşgeldiniz :) Complete_the_sentences ne de güzel bir isim, beni taaa hazırlık yıllarıma götürdü. Ne de severdim ingilizceyi :)

   Güzel dileklerinize gecikmeli de olsa kocaman bir teşekkür. Ben de hemen geliyorum iade-i ziyarete ;)

   Delete