Sunday, November 20, 2016

Zaman... Sizce?

Merhabalar!

Afede yine terk etti buraları diyenler için: "Aslında içimden çokça konuşup, anlatıyorum blog'a yazar gibi. Ama bir türlü başına geçip somut hale geçiremiyordum. İşte geldim. Yazmaya, anlatmaya, sohbet etmeye..."Bu aralar aklımda tek bir kelime dönüp duruyor: ZAMAN. Ne kadar ortak bir kelime değil mi? Yoldan rastgele birilerini çevirsek "zaman"ı sorsak, eminim anlatacak çok şeyi vardır. Keza, yazarlar, şairler, herkes ne çok bahseder zamandan. Kimine göre; her şeyin ilacı, çok çabuk akıp giden bir şey, bazı yaraları daha da kuvvetlendiren, bazılarını ise söndüren, birilerini ayıran, başka birilerini kavuşturan... Bu tabirleri saymakla bitmez.


Bana göre "zaman"ın en önemli özelliği, çok iyi bir öğretmen olması. Hem de kuvvetli ispatlarla dersini kavratan bir öğretmen. Her öğrencisi için ayrı özen gösterip, her şeyi öğreten bir öğretmen. Yanlışın, doğrunun, iyinin, kötünün, neden olduğunu ya da olmadığını bir gün mutlaka ispat ederek öğretir zaman. Bu "bir gün"e kadar, belki tüm yaprakları dökse de gelir. Zaman bu bilinmez, er ya da geç.

Peki, sizce zaman nedir?

***

Zaman; güzellikler için, mutluluk için, sevgi için eşlik etsin herkese. Dökülen yaprakların yerine yenilerini yeşertmek için... 💓 

Mutlu pazarlar! 


Pink Floyd - Time


***

NOT: Fotoğraf, bu yazki Karadeniz çekimlerimden, Sinop - Hamsilos Fiyordu. Aslında yemyeşil, müthiş bir yer. Fakat nasıl oldu da bu kareyi yakalamışım bilemiyorum. Belki de bu tarz bir yazıya eşlik etmesi için :) 

Fotoğraf paylaşımlarımı artık a_fe_de instagram hesabımdan yapıyorum. İlgilenenlere duyurulur ;)

9 comments:

 1. Merhaba,

  Öyleyse hoş geldiniz :)

  Bence zaman, geçmişle gelecek arasında bir geniş zaman salıncağıdır ve salıncak keyiflidir :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Siz de hoşgeldiniz :) Yorumunuzu çok beğendim, çünkü salıncağa bayılırım :D Bana çok sevdiğim bir lafı hatırlattı: "Dünya hiç durmayan bir salıncaktır."

   Delete
 2. Komşum sefalar getirdin :)

  Zaman.. Thomas Mann'ın Büyülü Dağ kitabında sıkça masaya yatırılıyor. Bu yüzden çok sevmişim. Zaman kimine göre Tanrı'nın bizzat kendisi, başklarına göreyse yanılgının tanımı. Bana göre sadece bir akış :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hoşbuldum komşum :) Gelen yorumların hepsi çok güzel. Ne çok anlamı varmış zamanın. Bahsettiğin yazarı hiç okumadım :/ Ne türlerde yazar?

   Delete
 3. Bana kalırsa zaman, insanın en büyük kaybı, birde pişmalığı.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yapmaaa Atmaca! :( Niye kayıp olsun. Nefes aldığın son 5 saniye ne kadar değerliydi, farkına varmadın mı? ;)

   Delete
 4. Tam Zaman Tanrıdır . Diyecektim kii zihin yukarda yazmış evet ben öyle diyenlenlerdenim bir nevi tanrıdır daha doğru bir ifadeyle tanrının görünüm şeklidir çünkü geleceği ve geçmişi yalnız o bilebilir daha bunun üzerine çok konuşabilirim ama 'zamanı değil' :)

  Sinop'a ben de gitmiştim ama hiç böyle güzel bir şeyler görmemiştim yaa fotoğrafa bayıldımmm :) Eline sağlık .

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ayy tüm yorumları pek sevdim ben :) Senin yaklaşımını da beğendim ;)

   Aslında bu fotoğrafın çekildiği Hamsilos Fiyordu yemyeşil müthiş bir yer. Yazıda da bahsettiğim gibi bu kareyi yakalamam çok ilginç oldu. Ağaç tek başına o kadar çok sey anlatıyordu ki...

   Delete