Thursday, July 3, 2014

Ramazan Geldi!


Ramazan geldi! Hosgeldi, sefalar getirdi.

Bu guzelligi agirlamaya, memnun etmeye calisma telasi ve yanisira birtakim dunyevi mesgaleler arasinda kac gundur aklimin ucunda birkac cumle... Kökeni neresidir bulamiyordum. Acaba benim yazdiklarimdan mi yoksa okuduklarimdan mi hatirlayamiyordum. Sonunda buldum. Gibi: Eylul Geldi'denmis meger. Benim "basucu yazilarim"dan biri olan Nazan Bekiroglu yazisi. Döner dolaşır okurum. Biraz zaman gecer, azicik unuturum, sonra tekrar acar okurum, tazelenirim. Okurum ama doyamam. 
Biraz daha gecikse sanki hiç gelmeyecekmiş gibi. Tam zamanında, ucu ucuna, nefes nefese, haber yetiştirmek uğruna toprağa düşen ulaklar gibi. Haberi var; Eylül geldi.
...
Uyanıp uyanıp yazılan sonra unutulan cümleler, kendisinden henüz kopulan bir romanın acısı üzerine inen serinlik selâmet gibi, bitmiş bir romanın üzerinden son kum taşı cilâsı gibi geçe geçe geldi. Vaz geçilmiş bir kaleme yeniden döndürür, şimdiye değin söylenmiş her şeyi bir kez de susturur gibi. Sonra söylemek ile susmak arasında kendi anlattığına insanın kendisi de şaşar gibi. Ne kadar da çok şey varmış anlatacak. Bütün unutulanları hatırlatacak, hatırlananları unutturacak gibi. Eylül geldi.
diyor Nazan Hanim. Ne guzel diyor. Her ne hikmetse, gunlerdir zihnimde dönüp dolasan cumleler bunlarmis meger. Buldum, kavustum. Tipki bu sene de Ramazan-i Serif'e kavusabildigimiz gibi. Sanki hic ayrilmamis da hep berabermisiz gibi. Ama diger yandan da uzunca zamandir yolunu gozlemekteymisiz gibi. Anlatacak, ogretecek cok seyi varmis gibi. Dinleyecek, ogrenecek, hatirladiklarimizi unutacak, yerini yenilerini koyacakmisiz gibi. Bu sene de Ramazan geldi. Hosgeldi, sefalar getirdi.

TRT - Ramazan Sevinci Programi
AN'dan İçeru - Gel Gör Beni Aşk Neyledi

2 comments:

  1. Ben halen iklimine tam giremedim Ramazan'ın maalesef :( Her sene daha dolu geçiriyordum sanki... Müzik ekibi çok güzel ama, çok renkli :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nerden yakalasak kardir ;) Bu grubu ben de cok sevdim, baska videolari da mevcut youtube'ta.

      Delete